Biz Kimiz ?

Biz Kimiz ?
Bizler, her gün üç öğün yemek yiyen ve yemekler konusunda yemesi dışında bilgisi olmayan insanlarız. Biz bu açıdan sonradan gurmeleriz. Sonradan sonradan gurme olur muyuz? Bu gidişle oluruz. Şimdiden herkese afiyetler olsun…

Ekibimiz

 Ömürden Sezgin ( Kaşif & Yazar )
Hareketli, enerji dolu bir Karadeniz çocuğu. Güneşin doğduğu kent Samsun’da doğdu ama anne ve baba tarafından, şirin ilçe Tirebolulu. Samsun Anadolu Lisesi’nin ardından ODTÜ’de Endüstri Mühendisliği okudu, bol bol matematik kullandığı üretim sektöründen hızlıca pazarlama sektörüne adım attı. Orada da kendini ‘Marka Mühendisi’ olarak tanımladı, matematiği kullanmaya ve duygusal kampanyalar yapmaya devam etti. Sonradan geldiği İstanbul’a aşık oldu. Bu büyülü şehirde aşık olduğu kadınla Kandilli semtinde yuvasını kurdu. Bir süre sonra büyük özlemle bekledikleri Hayal kızlarına kavuştular. Ömürden, adı gibi hayat dolu, heyecanlı ve renkli kişiliği dışında, bu topraklar için canla başla çalışmaya, projeler üretmeye, Anadolu’yu ve lezzetleri keşfetmeye ve yaz aylarında Kandilli iskelesinden atlayıp Boğaz’da yüzmeye bayılıyor.

www.omurdensezgin.com sitesinde sosyal proje ve yazılarına ulaşabilirsiniz. www.markamyaziyor.com sitesinde Marka üzerine yazılarını okuyabilirsiniz.

Twitter: http://twitter.com/#!/OmurdenSezgin

 

 

 

Varlık Sezgin ( Kaşif & Yazar )

 

Eczacı-mühendis bir ailenin en küçük üyesi olarak 1982 yılında Samsun’da doğdu. Ağabeyinden tam bir yıl sonra Samsun Anadolu Lisesi’nden mezun oldu ve pılını pırtısını toplayıp 2000 yılında yağız bir Anadolu delikanlısı olarak İstanbul’a kapağı attı. Marmara Üniversitesi’nden ‘Eczacı’ olarak mezun olduktan sonra Samsun’da çalışma hayatına başladı. Macera bu ya, 4 yıl sonra tekrar İstanbul kapısını arşınladı ve özel sektöre atıldı. Her Ağustos ayında mutlaka, fındık toplamak için memleketi Tirebolu’ya gider. Yeni yerler keşfetmeye, hikayelendirmeye ve sebep-sonuç ilişkisi kurmaya bayılır.Edirne damadı olmaktan gurur duyar. Seyahat etmek ve kitap okumaktan acayip keyif alır. Kısaca; gezer tozar, çizer yazar.

Twitter: http://twitter.com/Varliksezgin

Instagram : @Varlik

www.varliksezgin.wordpress.com

Asli Aslı Göksun Şat Sezgin (Kaşif&Yazar)

1983’te Ankara’da doğan ve halihazırda banka ekonomisti olan Aslı, Gazi Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun. Yüksek lisansını Essex Üniversitesi’nde tamamlayan ve İngiltere yıllarını her beyaz yakalı gibi anılarında yaşatıp, dil bilgisini aksan taklitleri yaparak değerlendiren Aslı, şimdilerde maceraperest eşi ve minik kızıyla birlikte İstanbul’da yaşıyor. Ona sahip olduğu en güzel değerleri katan geniş ailesiyle sıkı fıkı ilişkisini de sürdürüyor. İnsanları, yaşam biçimlerini, kültürlerini ve bakış açılarını deneyimlemek amacıyla okuyor, yazıyor-çiziyor, araştırıyor ve seyahat ediyor. Yaşamın gizemi sevgi dolu sofraların kokusunda saklı fikrinden yola çıkarak, sokak sokak lezzetlerin peşine düşüyor. Sonradan Gurmelik gurmeliğin şanındandır diyerek sizleri bu kitabı ağzınızın suyu, keyfinizin balı, merakınızın kaymağı akarak “hammm yapmaya” davet ediyor.

 

 

 

 

Bilal Özerol ( Kaşif & Yazar )

1982 Haziran ayı İstanbul doğumlu. Eyüp Otakçılar Lisesinin ardından, 2004 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2004 yılından günümüze kadar Perakende sektöründe farklı birimlerde görev yapan Özerol, tüm görevlerinde “sürdürülebilir karlılık” ve “büyürken küçük kalabilmek” konularına kafa yordu, yazdı, çizdi, projeler üretti ve aksiyonun merkezinde uygulamaya çalıştı ve çalışıyor. Oyuncakçı’da geçen 3 yıl sonrası şimdilerde global bir kahvehane’de dış ticaret açığına savaş açan gümrük memurlarının en büyük destekçisi olarak poşetten, buzdolabına, meyve suyundan, bardağa kadar birçok ürünü lokalleştirerek ülke ekonomisine kendince bir destek oluyor. Aynı zamanda maliyetler konusunda tedarikçilerin korkulu rüyası olarak insanlara daha ulaşılabilir ürün ve hizmetler sunma gayreti içinde. Ama en cok tedarikçileri değil pazarlama ekibini ikna etmekte zorlanıyor 🙁 Spor yapmayı, gezmeyi ve keşfetmeyi seven Özerol aynı zamanda ciddi bir sinema tutkunu. Özerol, İstanbul ODTÜ mezunlar derneği ve ListEM üyeliğine ilave olarak Turkuaz Basketbol Kulübünde profesyonel spor yaşantısına devam ediyor. Kalan boş zamanlarında (!) “Sonradan Gurmeler” oluşumunun kurucu yöneticiliğini yapıyor.

Twitter:http://twitter.com/#!/bilalozerol

Ece  Fatma Ece Er (Kaşif&Yazar)

1990 yılında İzmir’de doğan Ece; ilkokul ve liseyi Güzelbahçe’nin deniz kokulu sınıflarında okuyup, ODTÜ’de Endüstri Mühendisliği’ni bitirdikten sonra, soluğu İstanbul’da almıştır. 3 büyük şehrin de havasını soluyan ve bir parçası olan Ece, hızlı tüketim ürünleri sektöründe pazarlama işi yapıyor. Aşık olduğu İstanbul’un sokaklarını arşınlayıp yeni yerler keşfetmekten çok keyif alıyor. Sadece İstanbul değil, Türkiye’nin ve dünyanın neresine giderse gitsin, iyi yemek için yapmayacağı yok! En iyi turşuyu bulmak için iki hafta boyunca tüm turşucuları gezmekten tutun, Bozburun Söğüt’te ahtapot yemek uğruna ormanda kaybolmaya kadar tatlı anılar biriktiriyor. İnsan ne yerse odur, ve yemek bir sanattır sözlerine inanıyor. Lezzetini ve esnaflığını korumayı bilen mekanlar her zaman favorisi!

Ebrar Ebrar Alper (Fotoğrafçı)

Aşçı bir annenin kızı olarak 1995 yılında İstanbul’da doğan Ebrar, aslen Sinoplu’dur ve doğa aşığıdır. Gezmek, yemek yemek, keşfetmek ve fotoğraf çekmek en büyük tutkularıdır. Ebrar’ın fotoğraf ile macerası babasının ona teslim ettiği analog fotoğraf makinesiyle başlar. Makine Ebrar’ın elinde evrilip çevrildikçe fotoğraf sevgisi perçinlenir. Lise döneminde gazete, dergi ve belediyelere yaptığı foto muhabirliğiyle fotoğrafçılık hayatının önemli paydalarından biri olur. Fotoğraf bilgisinin üzerine tasarım bilgisi ve yetkinliği eklemeyi düşünerek üniversitede Grafik Tasarım Bölümü’ne başlar. Üniversite dönemini hayata birkaç kroşe atabilceği bir ring olarak gören Ebrar, okul bitmeden bu kitap gibi birçok güzel projeye imza atmak istiyor! Elinizdeki bu kitapta, sizleri İstanbul’un onlarca arka sokak lezzetinin güzel fotoğraflarıyla buluşturuyor. Ee artık çekmesi ondan, yemesi sizden!

   Gökçe Ersoy (Kaşif&Yazar)

Gökçe 1990 doğumlu ve İzmirli. Lisansı Dokuz Eylül Üniversitesi, yüksek lisansı Boğaziçi Üniversitesi. Pazarlama alanında çalışıyor. Ljubljana’ da 6 ay, New York’ da 4 ay yaşadı. Yemek, deniz, seyahat ve spor onu en çok heyecanlandıran şeylerden. Kutsal topraklar dediği İzmir evi ama İstanbul hep yaşamak istediği yerdi. İstanbul aşığı annesinin izinde, bu büyülü şehre, Boğaz’ına, saraylarına, tarihine çocukluğundan beri hayran. Bu arada hem İstanbul’ un Boğaz’ ına düşkün hem kendi boğazına! Bilen bilir, yemesinin sınırı yok. Yeni şeyler tatmaya bayılıyor. Babası az kişinin bildiği, özel tatları deneyimler, sonrasında yemek dedin mi yüzü gülen Gökçe’ yi oralara götürürdü. Onu Sonradan Gurmeler üyesi yapan yeme ve keşfetme tutkusu da buradan geliyor. “Aklımda kalacağına midemde kalsın.” en sevdiği cümle.

 

 

 

 

 

Eren Özata

 

1985 Kasım ayı Ankara doğumlu. Antalya Gazi Lisesinin ardından, 2008 yılında Ankara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünden mezun oldu. Marka serüvenine çocuk yaşlarda Antalya’da küçük bir reklam ajansında müşteri temsilcisi olarak başladı. Öğrencilik hayatını Ankara Üniversitesi Reklam Atölyesin’de geçirdi. Okul yıllarında katıldığı IAA Üniversitelerarası Reklam Yarışması’nda Birincilik, Üçüncülük ve Dördüncülük ödüllerine sahip oldu. Üniversite hayatı boyunca çeşitli ajanslarda çalıştı; sırasıyla Rekmay, Zeta Türkiye, Mgemini Creative Works ve Cosmic Creative. 2008 Ekim ayından itibaren de Türkiye’nin ilk marka danışmanlık şirketi olan Markam’da Marka Yöneticisi olarak çalışmakta olan Özata, özellikle gıda sektöründen yerel markalara stratejik pazarlama ve markalaşma konularında danışmanlık yapmaktadır. Bu toprakların markalarının gücüne inanan Özata çalışmalarını yerel markalar üzerine sürdürmektedir.

 

 

 

 

Burak Gül

 

1985 yılı Bolu doğumlu (aslen Eskişehirli). İlkokul hayatını Eskişehir’de, ortaokul ve lise hayatını İstanbul’da Koç Lisesi’nde, üniversite hayatını Ankara’da ODTÜ Endüstri Mühendisliği’nde, üniversite sonrası eğitim hayatını ise İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi MIS bölümünde geçiren Burak, bu kadar gezintiden sonra tebdil-i mekânda ferahlık olduğunu test etmiş ve onaylamıştır. 2007 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra uluslararası bir gıda firmasında tedarik zinciri alanında (sütçü olarak 🙂 ) çalışmaya başlamış; fakat teknolojiye olan ilgisi nedeniyle sonrasında kendini bilişim alanında, dijital pazarlama ve satış sistemleriyle ilgili olarak çalışırken bulmuştur. Şu anda da mobil teknolojiler alanında çalışmaktadır. İşin içinde teknoloji olduğunda kendini kaybeden Burak’tan her konuda çekinmeden destek alabilirsiniz, özellikle de mobil uygulamalar konusunda kendisine danışabilirsiniz. Ayrıca, kitap okumayı çok seven biri olarak bu aralar e-kitap konusuna kafayı taktığı söylenmektedir. Aynı zamanda bu sitenin yöneticiliğini de Burak üstlenmektedir. Fotoğrafta da dikkatinizi çekebileceği üzere solaktır ve bundan gurur duymaktadır. 🙂

Blog: http://gofret.info

Twitter: http://twitter.com/gofretinfo
ben

 

 

 

 

Ali Mendilli

 

Memleketi Yemeğin Başkenti Gaziantep. Ancak serüveni Elazığ’da başladı. Konya, Malatya, Ankara, Eskişehir, İstanbul eğitim ve şkamet için bulunduğu şehirler. Son olarak Kamu Yönetimi ve Kamu Hukuku alanında Yüksek Lisans yapmış. Ayrıca bilirkişilik ve uzlaştırmacılık deneyimi mevcut. Bir çok dernekte kurucu üye, yönetim kurulu üyesi ve üye sıfatlarıyla aktif görevlerde bulunmuş ve halen bulunmakta. Müziğe olan ilgisi onun bir müddet Sanat Müziği korolarında yer almasına bile neden olmuş. Fotoğrafçılık, Türk Halk Müziği, Bağlama, Gezi, Seyahat, Yeme, İçme alanlarına ilgisi onu hayatta mutlu ve enerjik kılıyor. Profesyonel iş hayatını ise devlet sektöründe, vergi alanında orta düzey yönetici olarak sürdürüyor. Ve lezzetin peşinden koşan bir hayat hep onu bekliyor.

Twitter : https://twitter.com/alimendilli